Kutladığımız Dini ve Milli Bayramlar

 

KUTLADIĞIMIZ BAYRAMLAR

DİNÎ BAYRAMLARIMIZ

 Dini bayramlar, dinimiz açısından önemli ve kutsal sayılan günlerde kutladığımız sevinçli günlerimizdir. İslam'da iki bayram kutlanmaktadır: Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı

RAMAZAN BAYRAMI

Ramazan ayının sonunda kutlanan üç günlük bayramdır. Ramazan bayramının kutlanma nedeni, aynı ayda, topluca tutulan oruçların ve diğer ibadetlerin sonucunda elde ettiğimiz sevaplardır. Bu bayramda herkes birbirini kutlar, çocuklar en güzel şekilde giydirilir; yanaklarından öpülür; ceplerine harçlıklar konur; şeker ve çikolatalar ikram edilir. Büyükler de birbirine sarılır; küslükler unutulur; tatlıya bağlanır.

KURBAN BAYRAMI

Kurban bayramının kutlanmasında tarihsel bir neden vardır. O da Hz. İbrahim Peygamber'in, canından çok sevdiği oğlu İsmail'i, canlar canı Allah yoluna kurban olarak adamasıdır. Şefkat ve merhameti çok yüce olan Allah, elbette İsmail'in kurban edilmesine izin vermemiş, onun yerine bir koç kesmesini emretmiştir. Bu durum, Allah'a olan sevginin ve bağlılığın bir işareti olarak kuşaktan kuşağa günümüze kadar gelmiştir.

 Kurban bayramında Müslümanlar dört gün boyunca bayram eder; kestikleri kurbanların etlerini dostları, arkadaşları ve ihtiyaç sahibi kimselerle paylaşırlar.

MİLLÎ BAYRAMLARIMIZ

Milli bayramlarımız, ulusça kutladığımız, birlik beraberliğimizi pekiştiren sevinçli günlerimizdir. Milli bayramlarımızı kutlarken atalarımızın kahramanlıklarını ve başarılarını anar, bize emanet ettikleri değerlerin önemini daha iyi kavrarız.

 Milli bayramlarda evlerin balkonlarına bayraklar asılır; sınıflar süslenir; günün anlam ve önemini belirten programlar yapılır.

Resmi olarak kutladığımız milli bayramlarımız şunlardır:

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı:

 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Bunun değerinin iyi anlaşılması için Atatürk bu günü çocuklara armağan etmiştir.

 23 Nisan’ın içinde bulunduğu hafta çocuk haftası olarak kutlanır. Bu haftada Uluslar arası Çocuk Şenliği düzenlenir. Şenliğe dünyanın çeşitli bölgelerinden çocuk grupları ülkemize davet edilir. Çocuklar, kendi ülkelerinin folklor oyunlarını oynar, dostluk ve barış duyguları paylaşılır.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

 Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a gitmiştir. Buradan birçok illere geçen Atatürk, halkın düşmana karşı milli mücadeleyi başlatmasına öncülük etmiştir. Bu nedenle 19 Mayıs, ulusumuz için önemli bir gündür.

 

 Atatürk bu anlamlı günü Türk gençliğine armağan etmiştir. Bu günde okullarda ve büyük spor tesislerinde, Türk gençliğinin zindeliğini gösteren spor gösterileri ve çeşitli etkinlikler yapılır.

30 Ağustos Zafer Bayramı

 Büyük Taarruz 26 Ağustos 1922’de başlamış ve 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanmıştır. Bu sevinçli günü ebediyen yaşatmak için Atatürk, ordumuza armağan etmiştir.

 Kazanılan büyük zaferden dolayı her yıl 30 Ağustos’ta törenler yapılır; akrobat pilotlar uçuş gösterileri yapar, resmi geçitler düzenlenir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilerek, ülkemizin yönetimi milli iradeye verilmiştir. Bu, ulusumuz açsından önemli bir gün olduğundan her yıl 29 Ekim’de Cumhuriyet Bayramı kutlanır.

 Cumhuriyet Bayramı’nda, günün önemini açıklayan etkinlikler yapılır; şiirler okunur; her taraf bayraklarla donatılır.

MİLLİ VE DİNİ BAYRAMLARIN TOPLUMSAL ÖNEMİ

Milli ve dini bayramlar; toplumların fertlerinin birbirlerine sevgi ve saygı ile yaklaşma yardımlaşma birbirlerinin gönlünü alma ve yakınlaşma mutluluk ve sevgi huzuru dolu dolu yaşama günlerdir. Bayramların millî ve dinî duyguların inanışların pekişmesi taze ve canlı tutulması fonksiyonu yanında toplumun birlik ve beraberliğini sağlamada ve bunun bireylerin bilincinde yer etmesinde de büyük önemi vardır. Milli bayramlar Ulus olma beraber aynı kaderi aynı tasayı aynı kıvancı yaşama gücünü kuvvetlendirir. Dini bayramlarımız da aynı dini inanan insanların yani Türk milletinde Müslümanların birlik beraberlik günleri kardeşliğin çıkarsız saygı ve sevginin yaşandığı günlerdir. Gerçekten dinî bayramlar insanlar arasında kaynaşmanın dostlukları ve ahbaplıkları ilerletmenin bir yolu olarak belli bir öneme sahip oldukları gibi dinî his ve şuurun sosyal hayatta tazelenmesinin de bir vesilesidir. Bayramlar sosyal dayanışma ve barış şuurunun fertlere kuvvetle hâkim olduğu günlerdir. Dargınların kucaklaşması aralarında kin nefret bulunan kabile aile ve şahısların düşmanlık ve husûmet duygularının sevgiye dönüşmesi küçüklerin büyüklere saygı büyüklerin küçüklere sevgi göstermesi hastaların ziyaret edilmesi verilecek küçük hediyelerle çocukların gönüllerinin alınması hısım ve akrabanın bir kere daha yeniden kaynaşması genellikle bayram günlerinde mümkün olmaktadır.

BAYRAMLARI NİÇİN KUTLUYORUZ?

Dini ve milli bayramlar bizim en çok mutlu olduğumuz günlerdendir. Dini bayramlarımız bizim dinimizin gereği kutladığımız bayramlardır. Bu günler dinimizce önemli ve özel günlerdir. Dini bayramlarımızda tüm Müslümanlar bayram kutlaması yaparlar. Müslümanlar bayram ibadetlerini yerine getirir ve birbirleriyle bayramlaşırlar.

Milli bayramlarımız millet olarak bizim için önemli olan zafer ve açılış günleridir.  Bu günlerde bayraklar asılır, resmi kutlamalar yapılır. Kazanılan başarılar tekrar hatırlanır. Türk milleti olarak gururlanırız.  Milli bayramlarımızı Türk milleti olarak büyük sevinç ve coşkuyla kutlarız.

 

Kaynak: İnternet kaynaklarından derlenmiştir.

66.573 kere okundu

Cevap Yaz: